Prezerwatywa – historia po łebkach

Wydawałoby się że prezerwatywa to relatywnie nowoczesny wynalazek. W końcu, guma lateksowa towarzyszy nam od niedawna. Jednak mechaniczne metody antykoncepcji datuje się do czasów starożytnych.

Antyk

W starożytnej Grecji i Imperium Rzymskim na próżno szukać wpisów o prezerwatywach w wormie jaka znamy współcześnie. Społeczeństwo antyku uważało że obowiązek antykoncepcji spoczywał na barkach kobiety. Tak więc najpopularniejszą metodą w tamtych czasach był przysłowiowy “kalendarzyk” i metoda przerywana, których skuteczność pozostawia wiele do życzenia.

Potem była długa cisza aż do…

Wiek piętnasty

Wzmianki o kapturkach na żołądź penisa możemy znaleźć w piętnastowiecznej Azji. Ta metoda antykoncepcji, wykorzystująca jelito jagnięcia lub naoliwiony papier jedwabny była znana jedynie najwyższym klasom. Bardziej dosadne były kapturki z… muszli żółwia lub rogu (AU!).

Wiek szesnasty

Po wybuchu “Francuskiej Zarazy”, czyli epidemii syfilisu, włoski lekarz Gabriele Falloppio zaprojektował nasączony chemikaliami “rękawek” nasuwany na penisa i wiązany tasiemką pod jądrami. Była to pierwsza prezerwatywa zakrywająca całego penisa, choć jej głównym przeznaczeniem była obrona przed chorobami wenerycznymi.

Wiek siedemnasty

Najstarsze odnalezione prezerwatywy datuje się na rok 1642, które znaleziono w podziemiach Londynu. W tym czasie Duńscy kupcy sprowadzali do Japonii prezerwatywy wykonane z delikatnej skóry, które bez zaskoczenia wyparły wszelkie kapturki z rogów czy muszli.

Wiek osiemnasty

Pomimo sprzeciwu parlamentu w Anglii, rynek prezerwatyw rozwijał się dynamicznie. Były wykonane ze zwierzęcych pęcherzy lub jelit, nasączone chemikaliami i pakowane w gustowne metalowe pudełeczka. Sprzedawano je w… Nie, nie aptekach. W prezerwatywy można było się zaopatrzyć w pubie, teatrze i u… balwierza (czyli mówiąc bardziej współczesnym jeżykiem – u męskiego fryzjera/golibrody).

Wiek dziewiętnasty

Nareszcie! Prezerwatywa z salonów zstąpiła do klas niższych! Jednak teksty z tamtych czasów opisują je jako wadliwe i niewygodne: często miały dziury i zsuwały się w trakcie stosunku. Ale jak się nie ma co się lubi…

Pierwsza Wojna Światowa

Wynalezienie lateksu w 1920 roku zrewolucjonizowało prezerwatywę. Stała się w końcu tym, czym jest dla nas dziś. Podczas Pierwszej Wojny światowej prezerwatywy były rozdawane żołnierzom w armii… Oprócz tym w Wielkiej Brytanii u Stanach Zjednoczonych. To właśnie w tych krajach liczba zachorowań na rzeżączkę i kiłę sięgała sufitu.

Druga Wojna światowa

Prezerwatywy zostały spopularyzowane wśród żołnierzy wszystkich nacji i promowane hasłami typu “owiń zanim wywiniesz”.

1950-1970

W roku 1957 swoją działalność rozpoczyna firma Durex, przedstawiając pierwsze prezerwatywy nawilżane. W Wielkiej Brytanii aż 60% par małżeńskich stosuje prezerwatywy jako środek antykoncepcyjny.

1980-1990

Przez wybuch AIDS prezerwatywy stają się szerzej dostępne w sprzedaży. Trafiają do supermarketów, kiosków i sklepów samoobsługowych. W roku 1991 w Stanach Zjednoczonych otwiera się pierwszy sklep poświęcony jedynie prezerwatywom – “Condomania”.

Dziś

Rynek prezerwatyw szacuje się na 6 miliardów dolarów. Prezerwatywy są tanie, łatwe do nabycia i proste w użytku. Pojawiają się prezerwatywy dla kobiet i poliuretanowe. Przewiduje się że z czasem staną się one prawie niewyczuwalne.

A Wy? Jak sądzicie?

Kwaśna Landrynka