Kubeczki menstruacyjne – recenzja

Kubeczki menstruacyjne są świetną, ekologiczną alternatywą dla podpasek i tamponów. Wiele kobiet dzięki nim zrezygnowało z jednorazowych środków higienicznych. I bardzo dobrze, ponieważ większość z nich zawiera bardzo szkodliwe składniki rakotwórcze i bielona jest chlorem. Wszystkie chemikalia z łatwością przenikają potem przez błony śluzowe, zatruwając kobiece ciała. Niestety część dziewczyn wciąż ma obawy i zwyczajnie boi się używać kubeczków menstruacyjnych. W tym artykule porównam dwa popularne kubeczki i, mam wielką nadzieje, przekonam część z Was do zmiany swoich preferencji.

Jak zacząć używać kubeczka menstruacyjnego?

Moim pierwszym kubeczkiem był ten marki Facelle w rozmiarze s za 39,99zł*. Można go dostać stacjonarnie w Rossmannie w niskiej cenie. Jest wykonany z silikonu medycznego w zestawie z materiałowym woreczkiem. Dokładnie przeczytałam instrukcję, poćwiczyłam metody zwijania, zwilżyłam wodą przed aplikacją. Używałam go przez trzy miesiączki. To i tak zdecydowanie dłużej niż na to zasłużył. Podczas pierwszego okresu dopiero się uczyłam i przyzwyczajałam do niego. Czasem źle mi się rozkładał wewnątrz ciała i przeciekał. Miałam bardzo duże problemy z wyjęciem go. Przez kolejne dwie miesiączki wszystkie czynności robiłam zwinnie i bez problemu oprócz wyciągania. Według mnie końcówka kubeczka jest kompletnie niedostosowana do tej czynności. Żłobienia na ogonku oraz kielichu kubeczka są za płytkie, aby śliskie palce mogły dobrze go złapać. Podczas noszenia prawie w ogóle go nie czułam i było mi z nim komfortowo do czasu wymiany. Bardzo się przy nim denerwowałam i zdecydowanie nie będę go używać w przyszłości.

Testy kubeczków menstruacyjnych

Zrażona kubeczkiem Facelle, chciałam się poddać i wrócić do klasycznych środków higieny. Jednak natknęłam się na kubeczki marki Fun Factory, które zupełnie nie przypominają standardowych kubeczków menstruacyjnych. Zaryzykowałam i kupiłam zestaw w dwóch rozmiarach. Wydałam więcej, bo aż 169*zł, ale w komplecie są dwa kubeczki i woreczek z powłoką antybakteryjną. Rzecz, na którą od razu zwróciłam uwagę, to jego ogonek. Nie jest standardowy- to raczej silikonowe zgrubienie na końcu kielicha z dodatkowymi wypustkami dla lepszego chwytu. Takie rozwiązanie zdecydowanie bardziej mi podpasowało. Dodatkowo Fun Cup są delikatnie zakrzywione a nie proste, dzięki czemu lepiej dopasowują się do ciała. I faktycznie podczas noszenia nie wyczuwałam kubeczka, nie przemieszczał się. Za pierwszym razem trochę przeciekał, ale to prawdopodobnie ze względu na złą aplikację.

Jaki kubeczek menstruacyjny wybrać?

Zazwyczaj używam rozmiaru A (20ml), jednak w czasie bardziej obfitego krwawienia świetnie sprawdza się rozmiar B. Na początku musiałam zupełnie zmienić technikę wyjmowania, ale po nabraniu wprawy nie mam już z tym problemu. Specjalny, antybakteryjny woreczek z magnetycznym zamknięciem jest dużo bardziej higieniczny od bawełnianej czy satynowej torebeczki. Dzięki temu nawet jeśli okres zaskoczy mnie w ekstremalnych warunkach mam pewność, że kubeczek jest higieniczny i nie ma na nim żadnych bakterii.

Oba kubeczki są wykonane z silikonu medycznego oraz wyprodukowano je w Niemczech. Ja jestem fanką produktu Fun Factory. Firma podeszła zupełnie inaczej do tematu, bardziej praktycznie. Zdecydowanie lepiej się z nim czuję. Ale należy pamiętać, że każda z nas jest inna i ma inne ciało. Tak naprawdę trzeba wypróbować kilku wariantów, aby na pewno stwierdzić, co jest dla nas najlepsze. Kubeczki Fun Factory możecie kupić tutaj.

Kubeczki menstruacyjne nie tylko oszczędzają środowisko, ale również nasze pieniądze. Zakładając, że na środki higieniczne wydajemy 20zł miesięcznie, w ciągu roku kosztuje to nas 240zł. Za kubeczek Facelle zapłacimy 39,99zł*, za Fun Factory w Centrum Erotyki zapłacimy 169zł*, a cena innych sięga nawet 200zł. Na szczęście kubeczek menstruacyjny posłuży nam latami, jeśli będziemy o niego dbać. Ekonomicznie- same plusy, praktycznie- również same plusy. Przekonasz się?

Erotica

*ceny regularne w sklepach stacjonarnych

Kubeczek menstruacyjny – jeden ze środków higienicznych przeznaczonych dla kobiet w czasie menstruacji. Kubeczek nosi się w pochwie w czasie krwawienia miesiączkowego. Podobnie jak inne środki stosowane w tym celu, kubeczki służą do zbierania wydzielin menstruacyjnych i krwi.

źródło wikipedia
5 1 vote
Article Rating
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kalina
Kalina
2 lat temu

A ja zaczęłam od facelle bo nie chciałam wydawać kasy na coś czego może nie będę używać. I jestem zadowolona. Oczywiście pierwsza aplikacja była oporna i zraziła się, odłożyłam na 3 miesiące ale wróciłam przy ostatnim okresie i poszło już bezproblemowo. Zaznaczam, że nie współżyłam seksualnie, a jestem po 30.