Jak używać prezerwatywy?

Rozpoczynając życie seksualne wiele osób zadaje sobie pytanie: jak używać prezerwatywy? Edukacja seksualna pozostawia wiele niedopowiedzeń w tym temacie, dlatego w tym wpisie przybliżymy najważniejsze informacje. Dzięki tym wskazówkom uporządkujecie swoją wiedzę.

Co to jest prezerwatywa i do czego służy?

Tradycyjna lateksowa prezerwatywa jest najpopularniejszym środkiem antykoncepcyjnym na świecie. Oprócz mechanicznego zapobiegania ciąży, chroni przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym wirusowi HIV. Jednak ta metoda zabezpieczenia, choć relatywnie tania i łatwo dostępna ma swoich przeciwników. Nic nie może zastąpić uczucia skóry na skórze, a nawet najcieńszy kondom ma spełniać zadanie bariery między nami a drugą osobą. Dodatkowo pojawiają się uwagi, że może się marszczyć, powodować uczulenie na lateks, ale również pękać.

Demonstracje na fallicznych owocach czy warzywach podczas zajęć z wychowania do życia w rodzinie to przeżytek. Mało kto podczas miłosnych uniesień myśli logicznie, otrzeźwienie przychodzi po fakcie. Są jednak pewne żelazne zasady których należy się stosować podczas użytkowania prezerwatywy. Dzięki nim będziemy mieć gwarancję bezpiecznego i komfortowego stosowania.

condoms-5-390x285

Dlaczego warto używać prezerwatywy?

To zaskakujące, ale wiele par nie zakłada kondomu od razu i przystępuje do penetracji bez zabezpieczenia. Pomijając zagadnienie chorób przenoszonych drogą płciową, mylne jest przekonanie że można sobie podarować prezerwatywę “do pewnego momentu” i nałożyć ją dopiero później. Prejakulat to płyn wydzielający się z penisa podczas pobudzenia seksualnego, który może zawierać plemniki w ilości wystarczającej do zapłodnienia.

Historia prezerwatywy

Znajdź swój rozmiar prezerwatywy

Prezerwatywa ma przylegać ale nie uciskać. Nie może również być za luźna i przesuwać się po członku. Na rynku jest dostępnych szeroka gama rozmiarów, od ściśle przylegających, po szerszych i dłuższych. Najważniejsze o dobrać taki, który będzie nam odpowiadał i nie pęknie pod wpływem tarcia, ani nie zsunie się w kluczowym momencie.

Jak założyć prezerwatywę?

Należy prezerwatywę rozwinąć do końca, do samej podstawy penisa. Jeśli zwyczajnie nie da się jej zrolować do końca (bo nie ma już miejsca) albo jest za krótka i zostaje nam centymetr gołej skóry – jest to znak, że nie dobraliśmy odpowiedniego rozmiaru.

Co za tym idzie, nie zapominajmy o ściśnięciu prezerwatywy na samym czubku, aby nie zostało w niej powietrze gdy będziemy ją nakładać. W przeciwnym razie, podczas wytrysku może zwyczajnie pęknąć.

Jednorazowe użycie

Elementarną wiedzą jest to, że prezerwatywa służy do jednokrotnego użytku. Po wytrysku należy wycofać członka i zdjąć gumkę, żadnego płukania, odczekania i rozpoczęcia kolejnego stosunku. Wydaje się to kuriozalne, ale 5% ankietowanych w USA przyznało się do użycia tej samej prezerwatywy dwukrotnie choć raz w swoim życiu.

Skoro jesteśmy przy temacie. Jeśli uprawiamy seks w trójkącie, bądź z większą ilością partnerów zapamiętajmy że prezerwatywy należy zmieniać pomiędzy partnerami. Co z tego, jeśli to my jesteśmy zabezpieczeni, jeśli uczestniczymy w potencjalnym przekazaniu choroby wenerycznej?

Inne czynniki podczas używania prezerwatywy

Lepiej nie ryzykować z wadliwym sprzętem, dlatego warto sprawdzić kilka ważnych aspektów dotyczących jakości prezerwatywy.

  • opakowanie nie jest uszkodzone?
  • data ważności prezerwatywy
  • przechowywanie opakowanie we właściwych warunkach
  • podczas rozpakowywania nie uszkodziliśmy ją paznokciami albo biżuterią?

colored condoms - farbige kondome