Historia prezerwatywy

Wydawałoby się że prezerwatywy to relatywnie nowoczesny wynalazek. W końcu, guma lateksowa towarzyszy nam od niedawna. Jednak mechaniczne metody antykoncepcji datuje się do czasów starożytnych. W tym wpisie przedstawimy historię prezerwatywy i jak zmieniało się jej postrzeganie.

Antyk

W starożytnej Grecji i Imperium Rzymskim na próżno szukać wpisów o prezerwatywach w formie jaką znamy współcześnie. Społeczeństwo antyku uważało, że obowiązek antykoncepcji spoczywał na barkach kobiety. Tak więc najpopularniejszą metodą w tamtych czasach był przysłowiowy „kalendarzyk” i metoda przerywana, których skuteczność pozostawia wiele do życzenia.

Potem była długa cisza aż do…

Wiek piętnasty

Wzmianki o prezerwatywach, potocznie nazywanych kapturki na żołądź penisa możemy znaleźć w piętnastowiecznej Azji. Ta metoda antykoncepcji, wykorzystująca jelito jagnięcia lub naoliwiony papier jedwabny była znana jedynie najwyższym klasom. Bardziej dosadne były kapturki z… muszli żółwia lub rogu.

Wiek szesnasty

Po wybuchu „Francuskiej Zarazy”, czyli epidemii syfilisu, włoski lekarz Gabriele Falloppio zaprojektował nasączony chemikaliami „rękawek” nasuwany na penisa i wiązany tasiemką pod jądrami. Były to pierwsze prezerwatywy, które zakrywały całego penisa, choć jej głównym przeznaczeniem była obrona przed chorobami wenerycznymi.

Wiek siedemnasty

Najstarsze odnalezione prezerwatywy datuje się na rok 1642, które znaleziono w podziemiach Londynu. W tym czasie Duńscy kupcy sprowadzali do Japonii prezerwatywy wykonane z delikatnej skóry, które bez zaskoczenia wyparły wszelkie kapturki z rogów czy muszli.

Wiek osiemnasty

Pomimo sprzeciwu parlamentu w Anglii, rynek prezerwatyw rozwijał się dynamicznie. Były wykonane ze zwierzęcych pęcherzy lub jelit, nasączone chemikaliami i pakowane w gustowne metalowe pudełeczka. Sprzedawano je w… Nie, nie aptekach. W prezerwatywy można było się zaopatrzyć w pubie, teatrze i u… balwierza (czyli mówiąc bardziej współczesnym jeżykiem – u męskiego fryzjera/golibrody).

Wiek dziewiętnasty

Nareszcie! Prezerwatywa z salonów zstąpiła do klas niższych! Jednak teksty z tamtych czasów opisują je jako wadliwe i niewygodne, ponieważ często miały dziury i zsuwały się w trakcie stosunku. Ale jednak był to jakiś początek.

Pierwsza Wojna Światowa

Wynalezienie lateksu w 1920 roku zrewolucjonizowało prezerwatywy. Stała się w końcu tym, czym jest dla nas dziś. Podczas Pierwszej Wojny światowej kondomy były rozdawane żołnierzom w armii… Oprócz tym w Wielkiej Brytanii u Stanach Zjednoczonych. To właśnie w tych krajach liczba zachorowań na rzeżączkę i kiłę sięgała sufitu.

Druga Wojna Światowa

Prezerwatywy zostały spopularyzowane wśród żołnierzy wszystkich nacji i promowane hasłami typu „owiń zanim wywiniesz”. Zapewne miało to związek z tym, że żołnierze chętnie korzystali z uciech i rozrywek oferowanych przez damy do towarzystwa.

1950-1970

W roku 1957 swoją działalność rozpoczyna firma Durex, przedstawiając pierwsze prezerwatywy nawilżane. W Wielkiej Brytanii aż 60% par małżeńskich stosuje ten środek antykoncepcyjny.

1980-1990

Przez wybuch AIDS prezerwatywy stają się szerzej dostępne w sprzedaży. Trafiają do supermarketów, kiosków i sklepów samoobsługowych. W roku 1991 w Stanach Zjednoczonych otwiera się pierwszy sklep poświęcony jedynie prezerwatywom – „Condomania”.

Prezerwatywy dziś

Rynek szacuje się na 6 miliardów dolarów. Prezerwatywy są tanie, łatwe do nabycia i proste w użytku. Pojawiają się prezerwatywy dla kobiet i poliuretanowe. Przewiduje się że z czasem staną się one prawie niewyczuwalne, ponieważ to właśnie ten czynnik powoduje, że mężczyźni chcą ich używać.

Prezerwatywy chronią przed niechcianą ciążą oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego warto zachować rozwagę i korzystać z tego wynalazku, ponieważ konsekwencje w późniejszym czasie mogą być o wiele bardziej dotkliwe. Rynek rozwija się równie szybko jak innych dziedzin, dlatego zanim zniechęcisz się do używania prezerwatyw, polecamy sprawdzić wszystkie możliwe opcje. Na uwagę zasługują firmy, które produkują prezerwatywy w szerokiej gamie rozmiarowej. Idealne dobranie do swojego rozmiaru zdecydowanie podwyższa komfort użytkowania, ponieważ nie musimy martwić się o zbyt duży ucisk, pęknięcie prezerwatywy lub jej zsunięcie.

Grzechy główne przeciw prezerwatywie.